Ekenäs Schackklubb r.f.
EKENÄS ÖPPNA MÄSTERSKAP
TAMMISAAREN AVOIN MESTARUUS
15+15 MIN. 24.04.2008
Allmän klass - Yleinen luokka
1. Tommy
Öberg 4,5 /
6,0 (19,0)
2. Ralf
Rehn 4,5
(18,5)
3. Viktor
Enberg 4,5
(18,0)
4. Thomas Bergman
3,5
(17,5)
5. Alf
Wendelin 3,5
(14,0)
6. Sergei
Titovets 3,0
(16,5)
7. Leif
Ekberg 2,5
(20,0)
8. Svante Westerlund
2,0
(14,0)
Oldboys
- Ikämiehet (60 v.)
1. Herman Friman
3,0
(17,5)
2. Erik
Ståhlberg 2,0
(13,5)
3. Erkki
Repo 2,0
(13,5)
1. Melanie Wendelin
1,0
(15,0)
Ekenäs öppna blixtmästerskapet 5 + 5 min.
Tammisaaren avoin pikapelimestaruus 5 + 5 min.
18.12. 2008.
1. Tommy Öberg 20,0 / 22
2. Leif Ekberg 19,5
3. Toivo Högberg 16,5 Oldboys
4. Stefan Söderberg 15,5
5.
Viktor Enberg 14,5
6. Alf
Wendelin 12,0 Oldboys
7. Thomas Bergman 10,0
8.
Erik Ståhlberg 6,5 Oldboys
9. Kurt Kevin 6,0
Oldboys
10. Tommy Kaskinen 4,5
11. Kjell Fredriksson 4,0
12.
Melanie Wendelin 2,0
Junior
Årsmötes-Vuosikokous 5 + 5
min, 24.01.2008.
1. Tommy
Öberg 6,0 / 7
2. Stig
Miettinen 5,5
3. Thomas Bergman
5,0
4. Herman Friman 4,5
5. Viktor Enberg 3,0
6. Melanie Wendelin
1,5
7. Alf
Wendelin 1,5
8. Joel Mattsson 1,0
1. Ralf
Rehn 11,0
/ 14
2. Rabbe
Ståhlberg 10,0
3. Viktor Enberg
9,5
4. Tommy
Öberg 9,5
5. Leif Ekberg
8,5
6. Alf Wendelin 4,0
7. Herman
Friman 2,0
8. Erik
Ståhlberg 1,5
1. Leif
Ekberg - Tommy Öberg 6,0
/ 6
2. Larry
Miettinen - Viktor Enberg 4,0
3. Alf
Wendelin - Melanie Wendelin 2,0
4. Herman
Friman - Erik Ståhlberg 0,0
Månadsblixtar – Kk. pikat
01/2008, 5 + 5 min, 17.01.2008.
1. Leif
Ekberg 13,5 / 16
1.
Tommy Öberg 13,5
3. Larry
Miettinen 10,5
4. Viktor Enberg 10,0
5. Risto Berglund 9,5
6. Melanie Wendelin 5,5
7. Alf Wendelin 4,5
8. Herman
Friman 4,5
9. Joel Mattsson 1,0
02/2008, 5
+ 5 min , 21.02.2008.
1. Tommy
Öberg 18,5 / 20
2. Ralf
Rehn 17,5
3. Rabbe
Ståhlberg 14,5
4. Thomas
Bergman 13,5
5. Leif Ekberg
13,0
6. Viktor Enberg 10,0
7. Risto Berglund 7,0
8. Alf Wendelin 5,5
9. Herman
Friman 4,5
10. Erik
Ståhlberg 3,0
11. Melanie Wendelin
3,0
03/2008, 5
+ 5 min , 08.05.2008.
1. Rabbe
Ståhlberg 14,0 / 16
2. Leif Ekberg
13,5
3. Alpo
Appelgren 10,0
4. Erik
Ståhlberg 8,0
5. Herman
Friman 7,5
6. Risto
Berglund 7,0
7. Alf
Wendelin 4,5
8. Tommy
Kaskinen 4,0
9. Melanie Wendelin
3,5
04/2008, 5
+ 5 min , 17.04.2008.
1. Ralf
Rehn 16,0
/ 18
2. Rabbe
Ståhlberg 14,0
3. Leif Ekberg
13,5
4. Tommy
Öberg 13,0
5. Viktor Enberg
11,0
6. Thomas
Bergman 6,5
7. Herman
Friman 6,0
8. Erik
Ståhlberg 4,5
9. Melanie Wendelin
3,0
10. Alf Wendelin 2,5
05/2008, 5
+ 5 min, 18.09.2008.
1. Ralf
Rehn 11,0
/ 12
2. Tommy
Öberg 9,5
3. Leif Ekberg
7,5
4. Viktor Enberg
5,5
5. Herman
Friman 3,5
6. Melanie Wendelin
2,5
7. Alf Wendelin
2,5
06/2008, 5
+ 5 min, 16.10.2008.
1. Viktor Enberg
13,5 / 15
2. Leif Ekberg
12,0
3. Rabbe Ståhlberg
10,0
4. Erik
Ståhlberg
5,5
5. Melanie Wendelin
2,0
6. Alf Wendelin
2,0
07/2008, 5
+ 5 min, 20.11.2008.
1. Rabbe Ståhlberg
12,5 / 14
2. Larry
Miettinen 10,0
3. Viktor Enberg
9,5
4. Leif Ekberg
9,0
5. Alf Wendelin
5,0
6. Erik
Ståhlberg
4,5
7. Herman
Friman 3,5
8. Melanie Wendelin
2,0
08/2008, 5 + 5 min, 11.12.2008.
1. Leif Ekberg 15,0
/ 18
2. Tommy Öberg 14,0
3. Larry Miettinen 13,5
4.
Viktor Enberg 11,5
5. Thomas Bergman 9,0
6. Alf
Wendelin 8,0
7. Stig Olof Willberg 7,0
8.
Erik Ståhlberg 7,0
9.
Melanie Wendelin 3,0
10. Herman
Friman 2,0
2 min. + 12 sek. / drag - siirto
01/2008, 2
min + 12 sek, 03.01.2008.
1. Ralf
Rehn
9,0 ! / 9
2. Rabbe
Ståhlberg 7,0
3. Leif Ekberg
6,0
4. Viktor Enberg 5,5
5. Risto Berglund 5,0
6. Herman Friman 4,0
7. Tommy
Öberg 4,0
8. Alf
Wendelin 2,0
9. Thomas Bergman 1,5
10. Melanie Wendelin 1,0
02/2008, 2 min + 12 sek, 07.02.2008.
1. Tommy
Öberg 7,0 / 9
2. Ralf
Rehn 7,0
3. Rabbe
Ståhlberg 7,0
4. Leif Ekberg 5,0
5. Viktor Enberg 4,5
6. Risto Berglund 4,5
7. Alf Wendelin 3,5
8. Melanie Wendelin 3,0
9. Thomas Bergman 2,0
10. Herman
Friman 1,5
03/2008, 2 min + 12 sek, 06.03.2008.
1. Ralf
Rehn 9,0
! / 9
2. Tommy
Öberg 7,0
3. Leif Ekberg
6,5
4. Thomas
Bergman 5,5
5. Viktor Enberg
5,5
6. Rabbe Ståhlberg 5,5
7. Risto Berglund 3,5
8. Herman Friman 3,5
9. Erik
Ståhlberg 3,0
10. Alf
Wendelin 3,0
11. Melanie Wendelin
2,0
04/2008, 2 min + 12 sek, 03.04.2008.
1. Tommy
Öberg 6,0 / 7
2. Risto Berglund
5,5
3. Rabbe
Ståhlberg 5,0
4. Leif Ekberg 3,5
5. Herman
Friman 3,0
6. Alf
Wendelin 2,0
7. Melanie Wendelin
1,5
8. Joel
Mattsson 1,5
05/2008,
2 min + 12 sek, 04.09.2008.
1. Leif Ekberg
5,0 / 7
2. Viktor Enberg
5,0
3. Thomas
Bergman 4,5
4. Rabbe
Ståhlberg 4,5
5. Alf
Wendelin 3,5
6. Herman
Friman 3,0
7. Erik
Ståhlberg 2,0
8. Melanie Wendelin
0,5
06/2008,
2 min + 12 sek, 02.10.2008.
1. Leif Ekberg
6,0 ! / 6
2. Viktor Enberg
5,0
3. Tommy
Öberg 3,5
4. Alf
Wendelin 2,5
5. Erik
Ståhlberg 2,5
6. Herman
Friman 1,0
7. Melanie Wendelin
0,5
07/2008,
2 min + 12 sek, 06.11.2008.
1. Tommy
Öberg 6,0 ! /
6
2. Viktor Enberg
4,0
3. Leif Ekberg
4,0
4. Herman
Friman 3,0
5. Erik
Ståhlberg 2,0
6. Alf
Wendelin 1,5
7. Melanie Wendelin
0,5
08/2008, 2 min + 12 sek, 04.12.2008.
1. Ralf Rehn 7,0 / 8
2.
Viktor Enberg 7,0
3. Rabbe Ståhlberg 6,5
4. Tommy Öberg 4,0
5.
Erik Ståhlberg 3,5
6. Alf
Wendelin 2,5
7.
Leif Ekberg 2,5
8.
Herman Friman 2,5
9.
Melanie Wendelin 0,5
20 + 20
min.
01/2008, 20 + 20 min, 28.02.2008.
1. Tommy
Öberg 4,0 / 5
2. Erik
Ståhlberg 3,0
3. Thomas
Bergman
3,0
3. Larry
Miettinen 3,0
5. Leif
Ekberg 3,0
6. Alf
Wendelin 2,5
7. Viktor
Enberg 2,5
8. Herman Friman
2,5
9. Joel Mattsson 1,0
10. Melanie
Wendelin 0,5
02/2008, 20 + 20 min, 27.03.2008.
1. Ralf
Rehn 5,0
! / 5
2. Leif
Ekberg 3,5
3. Rabbe Ståhlberg 3,0
4. Erik
Ståhlberg 3,0
5. Thomas
Bergman
2,5
6. Herman
Friman 1,5
7. Alf
Wendelin 1,0
8. Melanie
Wendelin 0,5
03/2008,
20 + 20 min, 30.10.2008.
1. Viktor Enberg
6,5 / 7
2. Leif Ekberg
5,0
3. Rabbe
Ståhlberg 4,5
4. Alf
Wendelin 3,5
5. Thomas
Bergman 3,0
6. Erik
Ståhlberg 2,5
7. Herman
Friman 2,0
8. Melanie Wendelin
1,0
04/2008,
20 + 20 min, 27.11.2008.
1. Leif Ekberg
3,5 / 5
2. Rabbe
Ståhlberg 3,5
3. Erik
Ståhlberg 3,5
4. Alf Wendelin 2,5
5. Melanie Wendelin
1,5
6. Herman
Friman 0,5
********************************************************
VNSD 4-manna lagblixt 5+5
min.
LUSP 4-miehis
joukkuepika 5+5 min.
09.12.2008
1.
Karis URA 1 33,5 / 40
2.
Karis URA 2 20,0
3. Hangö
SS 18,5
4. Ekenäs
SK 18,0
5. Karis URA
3 15,5
6. Åminnefors SK 14,5
Bord - Pöytä 1
1. Viktor Enberg
EkSK 7,5 / 10
2.
Antti Tuokko KaURA
1 7,0
3.
Toivo Höberg KaURA
2 6,5
4. Sergei Titoves
HaSS 6,0
5.
Kurt Kevin KaURA
3 3,0
6.
Tommy Kaskinen
ÅmSK 0,0
Bord
- Pöytä 2
1.
Heikki Syvälahti KaURA 1 7,5
2. Kurt Lindholm
HaSS 7,5
3. Erik Ståhlberg
EkSK 4,5
4. Alpo Appelgren
ÅmSK 4,0
5. Roger Söderberg
KaURA 2
3,5
6.
Reijo Holmqvist KaURA
3 3,0
Bord
- Pöytä 3
1.
Jimmy Wikman KaURA
1 9,5
2.
Håkan Ekström
ÅmSK 5,5
3. Alf Wendelin
EkSK 5,0
4. Kjell Fredriksson KaURA 2 4,0
5.
Mauno Vesanen KaURA
3 4,0
6. Lars Lindholm
HaSS 2,0
Bord
- Pöytä 4
1.
Stefan Söderberg KaURA 1 9,5
2.
Teuvo Mertens KaURA
2 6,0
3.
Jari Salminen KaURA
3 5,5
4. Per-Erik
Holmberg ÅmSK 5,0
5.
Erkki Repo
HaSS 3,0
6. Melanie Wendelin
EkSK
1,0
VNSD:s lagmästerskap 15+15 min.
4-mannalag
LUSP:n joukkuemest. 15+15 min.
4-miehisjouk.
22.4.2008
1. Ekenäs SK
1 26,0 / 32
2. Karis URA
1 22,5
3. Kyrkslätt
SK 19,5 (11)
4. Karis URA
2 19,5 (10)
5. Hangö
SS 14,0
6. Åminnefors SK
1 13,5
7. Ekenäs SK
2 13,0
8. Karis URA
3 9,0
9. Åminnefors SK
2 7,0
1. Klas Sandholm
KirkSK 7,0 / 8
2. Sergei
Titovets HaSS 6,0
3. Jimmy Wikman
KaURA2 5,0
(16,50)
4. Tommy
Öberg EkSK1
5,0 (14,75)
5. Risto
Berglund EkSK2 4,5
(12,50)
6. Ivo Nurk
KaURA1 4,5
(11,00)
7. Jari Salminen
KaURA3 2,5
8. Håkan Nyman
ÅmSK2
1,0
9. Eero Åsten
ÅmSK1 0,5
1. Heikki Syvälahti
KaURA1 6,5 (21,50) (½) (=5)
2. Leif Ekberg
EkSK1 6,5
(21,50) (½) (+5)
3. Toivo
Högberg KaURA2 5,5
4. Reijo Vornanen HaSS 4,0
(12,50)
5. Håkan Ekström
ÅmSK1
4,0 (11,50)
6. Erik
Ståhlberg EkSK2 3,5
7. Eero Ahokas
KirkSK 2,5
8. Reijo Holmqvist
KaURA3 2,0
9. Tommy Kaskinen ÅmSK2 1,5
1. Viktor Enberg EkSK1 8,0!
2. Teuvo Mertens
KaURA2 6,0
3. Herman
Friman
EkSK2 4,5 (14,00)
4. Alpo
Appelgren ÅmSK1 4,5
(10,75) (½) (1711)
5. Jouko Kuivalainen KirkSK 4,5 (10,75) (½) (1735)
6. Antti Tuokko
KaURA1 3,5
7. Hans Westerholm
ÅmSK2 3,0
8. Erkki Repo
HaSS 1,0
(3,75)
9. Juha Pakkala
KaURA3 1,0 (1,00)
1. Stefan
Söderberg KaURA1 8,0!
2. Thomas
Bergman EkSK1 6,5
3. Pekka Vehanen
KirkSK 5,5
4. P-E Holmberg
ÅmSK1 4,5
5. Kjell
Fredriksson KaURA3 3,5
6. Mauno Vesanen
KaURA2
3,0 (5,50)
7. Svante
Westerlund HaSS 3,0 (5,00)
8. Åke
Franck
ÅmSK2 1,5
9. Melanie
Wendelin EkSK2 0,5
Västra
Nylands Schackdistrikts Mästerskap 5+5 min.
Länsi Uudenmaan Shakkipiirin Mestaruus
5+5 min.
29.3.2008
Allmän - Yleinen
1. Heikki Syvälahti, KarjUra,
17/19
2. Larry Miettinen, EkSK,
16,5 (140,5)
3. Jari Kumpulainen, VihdSK,
16,5 (132,25)
4. Antti Tuokko, KarjUra, 16
5. Toivo Högberg, KarjUra, 15,5
6. Jimmy Wikman, KarjUra, 15
7. Stefan Söderberg, KarjUra, 11,5
8. Roger Söderberg, KarjUra, 9
9. Kjell
Fredriksson, KarjUra, 6,5
10. Tommy Kaskinen, ÅmSK,
3,5 (23,25)
11. Reino Karppinen, KirkSK,
3,5 (22,75)
12. Juha Pakkala, KarjUra,
3,5 (13,75)
13. Lasse Saario, KirkSK, 2
Oldboys - Ikämiessarja (65)
1. Alpo Appelgren, ÅmSK, 9,5/19 (61,5)
2. Jouko
Kuivalainen, KirkSK, 9,5 (53,5)
3. Pekka Vehanen, KirkSK,
9,5 (49,25)
4. Erik Ståhlberg, EkSK, 9
5. Mauno
Vesanen, KarjUra, 7
6. Kurt Kevin, KarjUra, 4,5
Juniorer - Juniorit
1. Anton
Björk, KirkSK, 5/19
FCSF LAGSERIER 2007 – 2008
SKSL
JOUKKUESARJAT 2007 – 2008
II division -
divisioona
20.10.2007
Salo SK 2 - EkSK
3 - 0
Juha-Pekka Haapsalo - Tommy Öberg
½ - ½
Ville Lehto - Leif Ekberg 1 - 0
Tor-Erik
Lindqvist - Alf Wendelin 1 - 0
Aleksi Rosi
- Erik Ståhlberg 1 - 0
Juho Pelto
- Viktor Enberg ½ - ½
17.11.2007 EkSK
- Kyrkslätt SK 2 - 0
Ekberg Leif -
Grönroos Matti ½ - ½
Wendelin Alf - Eero
Ahokas ½ - ½
Ståhlberg
Erik - Jouko Kuivalainen ½ - ½
Larry Miettinen -
Veikko Rusanen 1 - 0
Melanie Wendelin -
wo 1
- 0
12.01.2008 Hangö SS 1
- EkSK 3 - 1
Olavi Dannenberg - Tommy Öberg 1 - 0
Sergei Titoves - Leif Ekberg 1 - 0
Kurt Lindholm - Alf Wendelin 1
- 0
Urpo Toivanen
- Thomas Bergman 0 - 1
Svante
Westerlund - Viktor Enberg ½ - ½
09.02.2008 EkSK
- Karis URA 1 - 4
Ekberg Leif - Nurk
Ivo 0 - 1
Wendelin
Alf - Syvälahti
Heikki 0 - 1
Bergman Thomas -
Tuokko Antti 1 - 0
Enberg Viktor -
Högberg Toivo 0 - 1
Wendelin
Melanie - Fredriksson Kjell 0 - 1
2 division grupp
- divisioona lohko 5
Salo
SK 2 4 4 0 0
13 - 2 8
Karis Ura
4 3 0 1 14 -
5 4
EkSK
4 1 0 3 4 - 10
2
KirkSK
4 1 0 3 5 - 12
2
Hangö SS 4
1 0 3 5 - 12 2
Individuellt
- henkilökotaisesti
Larry Miettinen 1,0 / 1 = 100%
Thomas Bregman 2,0 / 2 = 100%
Melanie Wendelin 1,0 / 2 =
50%
Viktor Enberg 1,0 / 3 = 33%
Tommy Öberg 0,5 / 2 = 25%
Erik Ståhlberg 0,5 / 2 =
25%
Leif Ekberg 0,5 / 4 = 13%
Alf Wendelin 0,5 / 4 = 13%
FCSF LAGSERIER 2008 – 2009
SKSL JOUKKUESARJAT 2008 – 2009
II division - divisioona
06-09-2008 X
-
EkSK 3-1
Tusa
Tuukka - Ekberg
Leif 1-0
Paronen Petteri -
Wendelin Alf 1-0
Tähkävuori Tapani - Ståhlberg
Erik 0-1
Tervaniemi Kimmo - Engberg
Viktor ½-½
Puroila
Sippo - Wendelin Melanie 1-0
04-10-2008 EkSK
- LauttSK 1-2
Öberg
Tommy - Heikkinen
Jyrki 0-1
Ekberg
Leif - Sobenin
Evgeny ½-½
Wendelin
Alf - Joutsivuo
Timo ½-½
Miettinen Larry -
Kohvakka Raimo 1-0
Wendelin Melanie - Järvinen
Seppo 0-1
08-11-2008 EkSK
- KirkSK 3-0
Ekberg
Leif - Grönroos
Matti ½-½
Wendelin
Alf - Ahokas
Eero ½-½
Enberg
Viktor - Kuivalainen Jouko 1-0
wo 1–0
wo 1-0
2 division grupp -
divisioona lohko 4
X
3 3 0 0 9 - 1 6
KarjUra 3
2 0 1 7 - 5 4
LauttSK 3
1 1 1 5 - 5 3
EkSK
3 1 0 2 5 - 5 2
KäpSK 2 3
0 1 2 2 - 9 1
Larry Miettinen 1,0 / 1 = 100%
Erik Ståhlberg 1,0 / 1 = 100%
Viktor Enberg 1,5 / 2 = 75%
Leif Ekberg 1,0 / 3 = 33%
Alf Wendelin 1,0 / 3 = 33%
Melanie Wendelin 0,0 / 2 =
0%
Tommy Öberg 0,0 / 1 = 0%