EKENÄS SCHACKKLUBB
TÄVLINGSRESULTAT 2013
Årstävling 2013
Årstävlingen 1. Tommy Öberg
Närschack 1. Tommy Öberg
20+20
min. 1. Viktor Enberg
2 min. +
12 sek/drag 1. Rabbe Ståhlberg
5+5
min. 1. Tommy Öberg
Prestationstävling 2013
1. Herman
Friman
Klubbmästerskap i närschack 2013, speltid 1h 15min. + 30sek./drag.
PT03
1. Tommy Öberg 5,0 / 6
2. Viktor Enberg 4,5
3.
Alf Wendelin
3,5
4.
Thomas Bergman 2,5
5.
Herman Friman 2,0
4,50 1
6.
Leif Ekberg
2,0 4,50 0
7. Tage Ekberg 1,5
Rond 1, 24.01.2013 Rond 2, 14.02.2013 Rond 3, 14.03.2013
Herman – Viktor 0 - 1 Viktor – Leif 1 - 0 Herman – Tage 0 - 1
Leif – Thomas ½ -
½
Affe – Herman 1 - 0 Leif – Affe ½ - ½
Tommy – Affe ½ -
½
Tage – Tommy 0 - 1 Thomas
– Viktor 1 - 0
Tage frirond Thomas frirond Tommy frirond
Rond 4, 11.04.2013 Rond 5, 25.09.2013 Rond 6, 10.10.2013
Affe – Thomas ½ -
½
Leif – Tommy 0 - 1 Tage –
Viktor 0 - 1
Tage – Leif 0 -
1
Thomas – Tage ½ - ½ Tommy – Thomas 1 - 0
Tommy – Herman 1 -
0
Viktor – Affe 1 - 0 Herman – Leif 1 - 0
Viktor frirond Herman frirond Affe frirond
Rond 7. 14.11.2013
Thomas – Herman 0 - 1
Viktor Tommy ½ -
½
Affe – Tage 1 -
0
Leif frirond
EKENÄS ÖPPNA MÄSTERSKAP 15+15
MIN. 25.04.2013.
PT12
1. Viktor Enberg 7,0 / 7
!
2. Tommy Öberg 5,5
3. Alf Wendelin 4,5
S1
4. Herman Friman 2,5
6,75 S2
5. Leif Ekberg 2,5
5,00 S3
6. Melanie Wendelin 2,0
5,75
7. Tage Ekberg 2,0
4,75
8. Erik Ståhlberg 2,0
4,00 S4
Ekenäs öppna blixtmästerskap 2013, 5 + 5 min.
09.01.2014.
PT02
1. Tommy Öberg 9,5
/ 12
2. Viktor Enberg 9,0
3. Thomas Bergman 8,0
4. Alf Wendelin 7,5
Sen. 1
5. Leif Ekberg 6,0
Sen. 2
6. Tage Ekberg 2,0
7. Herman Friman 0,0
Sen. 3
Rond 1
1. Herman Friman, Thomas Bergman 2,0 / 3
3,00
2. Tommy Öberg
2,0 2,00
3. Leif Ekberg, Melanie Wendelin 1,0
2,00
4. Alf Wendelin, Viktor Enberg 1,0
1,00
Rond 2
1. Tommy Öberg, Larry Miettinen 3,0 / 3
2. Herman Friman, Viktor Enberg 1,0
1,00
2. Alf Wendelin, Thomas Bergman 1,0
1,00
2. Leif Ekberg, Melanie Wendelin 1,0
1,00
Träningsblixt, 5 + 5
min., 10.10.2013.
1. Tommy Öberg 7,0 / 8
2. Leif Ekberg 6,0
3. Herman Friman 2,5
9,25
4. Alf Wendelin 2,5
5,75
5. Viktor Enberg 2,0
Månadsblixtar
01/2013, 5+5 min.,
17.01.2013. PT02
1. Leif Ekberg 12,0 / 14
2. Tommy Öberg 11,0
3. Viktor Enberg 10,0
4. Alf Wendelin 6,5
5. Herman Friman 5,0
6. Tage Ekberg 4,0
26,25
7. Stig-Olof Nordström 4,0
18,00
8. Melanie Wendelin 3,5
02/2013, 5+5 min.,
21.02.2013. PT05
1. Tommy Öberg 17,5 / 20
2. Viktor Enberg 16,5
3. Leif Ekberg 15,0
4. Erik Ståhlberg 12,5
5. Tage Ekberg 10,0
6. Alf Wendelin 9,5
7. Peter Öberg 9,0
8. Tommy Kaskinen 6,0
9. Melanie Wendelin 5,5
10. Joel Öberg 4,5
11. Herman Friman 4,0
03/2013, 5+5 min.,
21.03.2013. PT08
1. Rabbe Ståhlberg 14,0 / 14 !
2. Leif Ekberg 9,5
3. Stig-Olof Nordström 8,0
4. Alf Wendelin 7,5
5. Tage Ekberg 6,5
6. Erik Ståhlberg 6,0
7. Melanie Wendelin 3,0
8. Herman Friman 1,5
04/2013, 5+5 min.,
18.04.2013. PT11
1. Tommy Öberg 12,5 / 14
2. Rabbe Ståhlberg 12,0
3. Viktor Enberg 10,5
4. Erik Ståhlberg 6,0
5. Melanie Wendelin 4,0 16,00
6. Stig-Olof Nordström 4,0
15,00
7. Tage Ekberg 4,0
14,00
8. Herman Friman 3,0
05/2013, 5 + 5 min.,
12.09.2013. PT14
1. Tommy Öberg 12,5 / 14
2. Viktor Enberg 11,5
3. Rabbe Ståhlberg 8,5
41,25
4. Leif Ekberg 8,5
39,75
5. Alf Wendelin 6,0
6. Tage Ekberg 4,5
7. Erik Ståhlberg 3,5
8. Herman Friman 1,0
06/2013, 5 + 5 min.,
17.10.2013. PT16
1. Rabbe Ståhlberg 9,5 / 10
2. Tommy Öberg 6,5
3. Leif Ekberg 6,0
4. Alf Wendelin 3,5
5. Tage Ekberg 3,0
6. Herman Friman 1,5
07/2013, 5 + 5 min.,
21.11.2013. PT19
1. Tommy Öberg 8,0 / 10
2. Rabbe Ståhlberg 7,5
3. Leif Ekberg 6,0
4. Tage Ekberg 4,5
5. Alf Wendelin 3,0
6. Herman Friman 1,0
08/2013, 5 + 5 min.,
12.12.2013. PT22
1. Leif Ekberg 11,0 / 12
2. Tommy Öberg 10,0
3. Viktor Enberg 5,0
4. Tage Ekberg 3,0
5. Herman Friman 1,0
2 min. + 12 sek. / drag
01/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 03.01.2013. PT01
1. Tommy Öberg 5,0 / 6
2. Leif Ekberg 4,5
3. Tage Ekberg 4,0
4. Alf Wendelin 2,5
5. Erik Ståhlberg 2,0
6. Herman Friman 1,5
5,75
7. Melanie Wendelin 1,5 2,75
02/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 07.02.2013. PT04
1. Leif Ekberg 6,0 / 7
2. Rabbe Ståhlberg 5,5
3. Tommy Öberg 4,5
4. Alf Wendelin 3,5
5. Melanie Wendelin 2,5
6. Tage Ekberg 2,0
7,25
7. Erik Ståhlberg 2,0
4,75
8. Herman Friman 2,0
4,50
03/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 07.03.2013. PT07
1. Rabbe Ståhlberg 7,0 / 7 !
2. Viktor Enberg 5,0
3. Leif Ekberg 4,5
4. Alf Wendelin 3,5
5. Tage Ekberg 2,5
7,00
6. Erik Ståhlberg 2,5
5,25
7. Herman Friman 2,0
8. Melanie Wendelin 1,0
04/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 04.04.2013. PT10
1. Rabbe Ståhlberg 7,0 / 8
25,50
2. Viktor Enberg 7,0
22,00
3. Tommy Öberg 5,0
4. Herman Friman 4,0
12,00
5. Leif Ekberg 4,0
10,25
6. Alf Wendelin 3,5
7. Tage Ekberg 3,0
8. Erik Ståhlberg 1,5
9. Melanie Wendelin 1,0
05/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 05.09.2013. PT13
1. Rabbe Ståhlberg 5,5 / 7
14,75
1. Leif Ekberg 5,5
14,75
3. Tommy Öberg 5,0
15,50
4. Viktor Enberg 5,0
12,00
5. Alf Wendelin 2,5
6. Erik Ståhlberg 2,0
7. Tage Ekberg 1,5
8. Herman Friman 1,0
06/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 03.10.2013. PT15
1. Viktor Enberg 5,0 /6
2. Rabbe Ståhlberg 3,5
3. Erik Ståhlberg 3,0
8,00
4. Leif Ekberg 3,0
7,50
5. Tommy Öberg 3,0
7,00
6. Herman Friman 2,0
7. Alf Wendelin 1,5
07/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 07.11.2013. PT18
1. Leif Ekberg 5,0
2. Tommy Öberg 4,5
3. Tage Ekberg
2,5
4. Herman Friman 0,0
08/2013, 2 min. + 12
sek./drag, 19.12.2013. PT21
1. Tommy Öberg 3,5 / 5
2. Rabbe Ståhlberg
3,0 8,00
3. Leif Ekberg 3,0
6,50
4. Viktor Enberg 2,5
5. Herman Friman 2,0
6. Tage Ekberg 1,0
20 + 20 min.
01/2013, 20+20 min.,
28.02.2013. PT06
1. Leif Ekberg 5,5 / 7
16,25
2. Viktor Enberg 5,5
14,50
3. Tommy Öberg 5,0
4. Alf Wendelin 3,5
5. Herman Friman 2,5
6,50
6. Tage Ekberg 2,5
6,25
7. Melanie Wendelin 2,0
8. Erik Ståhlberg 1,5
02/2013, 20+20 min.,
28.03.2013. PT09
1. Viktor Enberg 3,0 / 3
!
2. Alf Wendelin 2,0
3. Tommy Öberg 1,0
4. Herman Friman 0,0
03/2013, 20+20 min., 31.10.2013.
PT17
1. Rabbe Ståhlberg 4,5 / 5
2. Viktor Enberg 4,0
3. Leif Ekberg 3,0 13,00
4. Alf Wendelin 3,0 9,00
5. Peter Öberg 2,5
6. Tommy Öberg 2,0 15,00
7. Herman Friman 2,0
13,00
8. Tage Ekberg 2,0
11,50
9. Joel Öberg 2,0
10,50
04/2013, 20 + 20
min., 28.11.2013. PT20
1. Viktor Enberg 4,0 /5
2. Leif Ekberg 3,0
6,50
3. Alf Wendelin 3,0
6,00
4. Tommy Öberg 3,0
5,00
5. Tage Ekberg 1,5
6. Herman Friman 0,5
VNSD:s lagmästerskap 15+15 min.
för 4-mannalag 23.4.2013 i
Åminnefors.
1. Ekenäs SK 1 20,5
/ 28
2. Karis URA 1 19,0
3. Karis URA 2 16,5
4. Kyrkslätt SK 14,0
5. Ekenäs SK 2 12,5
6. Hangö SS 12,0
7. Åminnefors SK 9,0
8. Karis URA 3 8,5
Bord 1
1. Klas Sandholm KirkSK 6,5 / 7
2. Timo Syvälahti KarjURA3 4,0
3. Jimmy Wikman KarjURA2 4,0
4. Thomas Bergman EkSK1 3,5
5. Leif Nyman ÅmSK 3,0
6. Leif Ekberg EkSK2 2,5
7. Heikki Syvälahti KarjURA1 2,5
8. Kurt Lindholm HaSS 2,0
Bord 2
1. Rabbe Ståhlberg EkSK1 5,5
2. Toivo Högberg KarjURA2 5,0
3. Alf Wendelin EkSK2 4,5
4. Ivo Nurk KarjURA1 4,0
5. Alpo Appelgren ÅmSK 3,0
6. Erik Ståhlberg KarjURA3 2,5
7. Reijo Vornanen HaSS 2,0
8. Eero Ahokas KirkSK 1,5
Bord 3
1. Viktor Enberg EkSK1 7,0
2. Sergei Titovits KarjURA1 5,5
3. Stefan Söderberg KarjURA2 5,0
4. Lars Lindholm HaSS 4,0
5. Pekka Vehanen KirkiSK 2,5
6. Stig-Olof Nordström EkSK2 2,0
7. Per-Erik Holmberg ÅmSK 2,0
8. Mauno Vesanen KarjURA3 0,0
Bord 4
1. Johan Lindstedt KarjURA1 7,0
2. Tommy Öberg EkSK1 4,5
3. Svante Westerlund HaSS 4,0
4. Herman Friman EkSK2 3,5
5. Jouko Kuivalainen KirkSK 3,5
6. Teuvo Mertens KarjURA2 2,5
7. Kurt Kevin KarjURA3 2,0
8. Tommy Kaskinen ÅmSK 1,0
FINLANDS CENTRALSCHACKFÖRBUNDS
LAGSERIER 2012 – 2013, 3 division
Rond 4, 12.01.2013
HaSS - EkSK
1 - 3
Österlund Magnus - Bergman Thomas
0 - 1
Lindholm Kurt - Ekberg Leif
1 - 0
Vornanen Reijo - Enberg Viktor
0 - 1
Lindholm Lars - Wendelin Alf
0 - 1
Westerlund Svante - Wendelin Melanie ½ - ½
Rond 5, 09.02.2013 (Final)
EkSK - VihdSK
1 - 1
Öberg Tommy
- Pyykkönen Mika
½ - ½
Bergman
Thomas - Kohonen Veikko 0 - 1
Ekberg Leif
- Häkkinen Henrik
½ - ½
Wendelin Alf
- Aikio Lauri
1 - 0
Ekberg Tage
- Hirvonen Juha ½
- ½
EkSK
5 4 1 0 13 - 4 9
VihdSK
5 3 1 1 12 - 5 7
KarjUra 2
5 3 1 1 12 - 9 7
HaSS
5 2 1 2 9 - 9 5
SalSK 3
5 1 0 4 4 - 11 2
ÅmSK
5 0 0 5 1 - 13 0
Individuellt div. 3, 2012-2013
Thomas Bergman 3,0 / 4 = 75,0 %
Alf Wendelin 3,0 / 4 = 75,0 %
Tommy Öberg 1,5 / 2 = 75,0 %
Melanie Wendelin 1,5 / 2 = 75,0 %
Viktor Enberg 2,0 / 3 = 66,7 %
Tage Ekberg 2,5 / 4 = 62,5 %
Leif Ekberg 2,5 / 4 = 62,5 %
Herman Friman 1,0 / 2 = 50,0 %
3. Division kval till
div. 2, 9.3.2013
EkSK - SalSK 2 1 - 3
Bergman Thomas -
Nieminen Samuli ½ - ½
Ekberg Leif
- Pelto Juho
0 - 1
Enberg Viktor
- Riekkinen Keijo 1 - 0
Wendelin Alf
- Haanila Erkki
0 - 1
Ekberg Tage
- Virtanen Aleksi 0 - 1
FINLANDS CENTRALSCHACKFÖRBUNDS
LAGSERIER 2013 – 2014, 3 division
Rond 1, 21.9.2013
EkSK - LauttSK 3 1
- 1
Ekberg Leif
- Rautio Reijo
½-½
Enberg Viktor
- Koivusalo Riku
1-0
Willberg Stig
Olof - Stordell Hannu
½-½
Friman Herman - Henttonen Tero 0-1
Ekberg Tage - Kauppinen Janne ½-½
Rond 2, 12.10.2013
ÅmSK - EkSK 0 - 3
Ekström Håkan
- Öberg Tommy
0-1
Nyman Leif
- Ekberg
Leif ½-½
Appelgren Alpo
- Bergman Thomas
0-1
Holmberg Per-Erik
- Wendeelin Alf
½-½
Kaskinen Tommy
- Friman
Herman 0-1
Rond 3, 02.11.2013
EkSK - KarjU 2 1 - 2
Ekberg Leif -
Wikman Jimmy ½-½
Enberg Viktor
- Syvälahti Timo 1-0
Wendelin Alf -
Högberg Toivo ½-½
Friman Herman
- Söderberg Stefan 0-1
Ekberg Tage - Wikman Bengt
0-1
KirkSK 3 2 0 1 6 - 2 4
LauttSK 3 3 1 2 0 5 - 4 4
KarjU 2 3 2 0 1 5 - 4 4
EkSK 3 1 1 1 5 - 3 3
HaSS 3 1 1 1 3 - 6 3
Individuellt
Leif Ekberg 1,5 / 3 = 50,0 %
Herman Friman
1,0 / 3 = 33,3 %
Viktor Enberg 2,0 / 2 = 100,0 %
Alf Wendelin
1,0 / 2 = 50,0 %
Tage Ekberg 0,5 / 2 = 25,0 %
Thomas Bergman 1,0 / 1 = 100,0 %
Tommy Öberg 1,0 / 1 = 100,0 %
Stig Olof Willberg
0,5 / 1 = 50,0 %
51. FM-turneringen i lagblixtschack,
Åbo 03.-04.08.2013
2.
placeringsgruppens slutresultat 04.08.2013:
26. EkSK
1 37,0
11 4
1. Larry Miettinen
6,0
2. Leif
Ekberg 14,0
3. Risto
Berglund 11,5
4. Tage
Ekberg 5,5
Kvallificeringstävling
03.08.2013
C-gruppens
slutresultat:
12. EkSK
1 46,5
23 10
1. Larry Miettinen 13,0
2. Leif
Ekberg 14,0
3. Risto
Berglund 12,5
4. Tage
Ekberg 7,0
Övriga
turneringar:
B-Grupp
12. Thomas Bergman
1834 3.0 EkSK:
21. W+ Marko Salmi 1636 RSY, 28. B+ Pekka Vahtera
1737 HyvSK,
3. W- Tauno Tammi 1720 EurSK, 7. B- Viljami Kesänen
1690 LahS,
19. W+ Lauri Särkiö 1650 LahS.
Salon viikonlopputurnaus 8.-10.11.2013
TASASELOTURNAUS.
LOPPUTULOKSET, KIERROS: 5
A-RYHMÄ
1 Rehn Ralf MatSK 2174 m+ 9 v- 3 v+ 6 m+ 7 m= 2
3.5 2177
2 Valkama Eero TSY 2070 v= 6 m+
8 v= 3 m+15 v= 1 3.5 2086
3 Westerinen
Heikki SalSK 2239 v+ 8 m+ 1 m= 2 v-13 v+ 6 3.5 2232
4 Nikula Mikko UudSK 1829 m=11 v=
5 m+12 v= 9 m=15 3.0 1861
5 Tocklin Tomi SalSK 1863 v= 7 m=
4 v+10 m- 6 v+14 3.0 1876
6 Julkunen
Tapio VSS 1956 m= 2 v= 9 m- 1 v+ 5 m- 3 2.0 1962
7 Väntsi Timo TuTS 1887 m= 5
v+12 m= 9 v- 1 m- 8 2.0 1892
8 Granat Simo KankSK 1979 m- 3 v- 2 m-13 v+11 v+
7 2.0 1966
9 Linqvist
Grels VSS 2012 v- 1 m= 6 v= 7 m= 4 v=13 2.0 1987
10 Auvinen Esa ESK 1938 m=12
v-13 m- 5 v+16 m=17 2.0 1901
11 Saharinen Petri HSK 1851 v= 4 m+21
v-15 m- 8 v=16 2.0 1831
12 Uusi-Oukari Seppo KankSK 1917 v=10 m- 7 v- 4 m-14 v+22 1.5 1869
B-RYHMÄ
13 Bergman Thomas EkSK 1826 v+22 m+10 v+ 8 m+ 3 m= 9 4.5 1931
14 Paasonen Kim LauttS 1628 m+19 v+33 m+23 v+12 m- 5 4.0 1731
15 Haanila Erkki SalSK 1792 v+17
m+22 m+11 v- 2 v= 4 3.5 1844
16 Mäkelä Jari SalSK 1738 v+20
m=17 v+18 m-10 m=11 3.0 1771
17 Tötterström
Raino SalSK 1788 m-15 v=16 v+21 m+18 v=10
3.0 1805
18 Seppälä Harri SalSK 1672 m+24
v+23 m-16 v-17 m+25 3.0 1701
19 Rantamo Keijo TuTS 1620 v-14
m-29 v+24 m+34 m+33 3.0 1637
20 Riekkinen Keijo SalSK 1689 m-16 v+34
v-22 m+30 v=21 2.5 1690
21 Koivumäki Marko LoimSK 1777 m=23 v-11 m-17 v+25 m=20 2.0 1751
22 Hakola Jukka SalSK 1799 m-13
v-15 m+20 v=23 m-12 1.5 1765
23 Latvio Erkki TSY 1777 v=21
m-18 v-14 m=22 v=29 1.5 1722
24 Koskinen Kimmo SalSK 1640 v-18 m-25
m-19 v+36 v-27 1.0 1531
LIONS XX schack FM 15+15 min. 28.09.2013
1. Öberg Tommy Ekenäs 5,5 / 7 28,0 1925
2. Keipi Jaakko
Askola 5,0
25,5 1867
3. Ekberg Leif Ekenäs
4,5 25,0 1824
12 spelare.
Lagtävling
1. Ekenäs 10,0 / 14
2. TRE/Tohloppi 7,5
3.
Ylihärmä 6,5