KARJURA

KARJAAN URA shakki

KARIS URA schack


Pelipäivä tiistaisin 

18:30 noin - cirka 22:00

Speldag på tisdagar

 

KarjURA avoin pikat tiistaisin

01.06.2021 alkaen klo. 18:30 Stefanin Areenalla.

KarjURA öppna blixtar på tisdagar

från 01.06.2021  kl. 18:30 på Stefan Arenan, Nabogatan 36


31.08.  5'+0",    07.09.  5'+0",   14.09.  15'+0",

21.09.  5'+0",    28.09.  5'+0",   05.10.  15'+0",

12.10.  5'+0",    19.10.  5'+0",   26.10.  15'+0",

02.11.  5'+0",    09.11.  5'+0",   16.11.  15'+0",

23.11.  5'+0",    30.11.  5'+0",   07.12.  15'+0",

14.12.  5'+0",    21.12.  5'+0",   28.12.  15'+0",


Pelituloksia - Spelresultat 2021


Karjaan URA 15'+ 0",   07.12.2021

Teuvo Mertens muistoturnaus

1. Ståhlberg Rabbe        4,5 / 5

2. Högberg Toivo          4,0   

3. Badawien Bassel        3,0

4. Salminen Jari          2,0

5. Pakkala Juha           1,5

6. Kejonen Leevi          0,0


Karjaan URA 5'+ 0",   23.11.2021


1. Ståhlberg Rabbe        4,0 / 4

2. Högberg Toivo          3,0

3. Badawien Bassel        2,0

4. Pakkala Juha           0,5

4. Kejonen Leevi          0,5



Karjaan URA 10'+0", 16.11.2021


1. Wikman Jimmy           6,0 / 7
2. Ståhlberg Rabbe        5,5    14,75
3. Högberg Toivo          5,5    13,75
4. Saarinen Elias         5,0
5. Badawien Bassel        3,0
6. Vesanen Mauno          2,0
7. Kejonen Leevi          1,0
8. Pakkala Juha           0,0



Karjaan URA 15'+ 0",   26.10.2021


1. Ståhlberg Rabbe        4,0 / 5    15,00

1. Syvälahti Heikki       4,0    15,00

3. Wikman Jimmy           4,0    13,00

4. Kaskinen Tommy         3,0

5. Röyks Petter           2,5    15,00

6. Badawien Bassel        2,5    13,50

7. Högberg Toivo          2,0   

8. Pakkala Juha           1,5    14,50

9. Kejonen Leevi          1,5    14,00



Karjaan URA 15'+ 0",   05.10.2021


1. Ståhlberg Rabbe        4,0 / 5    14,50

2. Ekberg Leif            4,0    14,00

3. Saarinen Elias         3,5

4. Pakkala Juha           3,0

5. Badawien Bassel        2,5    15,00

6. Röyks Petter           2,5    14,50

7. Högberg Toivo          2,0    14,50

7. Vesanen Mauno          2,0    14,50

9. Kejonen Leevi          1,5



Karjaan URA 5'+ 0",   28.09.2021


1. Syvälahti Heikki       7,5 / 8

2. Wikman Jimmy           7,0

3. Söderberg Stefan       6,5

4. Högberg Toivo          5,0

5. Söderberg Roger        4,0

6. Fredriksson Kjell      2,5     2,25

6. Röyks Petter           2,5     2,25

8. Kejonen Leevi          1,0

9. Vesanen Mauno          0,0



Karjaan URA 5'+ 0",   21.09.2021


1. Wikman Jimmy          10,0 / 11

2. Syvälahti Heikki       9,5

3. Ekberg Leif            8,0    33,75

4. Ståhlberg Rabbe        8,0    33,50

5. Högberg Toivo          6,0    25,50

6. Söderberg Roger        6,0    22,25

7. Fredriksson Kjell      5,0

8. Öberg Peter            4,5

9. Röyks Petter           3,5

10. Badawien Bassel       3,0

11. Ekberg Tage           1,5

12. Pakkala Juha          1,0



Karjaan URA 15'+ 0",  14.09.2021


1. Wilson Viktor          4,5 / 5

2. Ståhlberg Rabbe        4,0

3. Wikman Jimmy           3,5

4. Högberg Toivo          3,0    15,0

5. Badawien Bassel        3,0    11,0

6. Kejonen Leevi          3,0     8,0

7. Röyks Petter           2,0

8. Pakkala Juha           1,0    13,0

9. Vesanen Mauno          1,0    11,5

10. Wikman Bengt          0,0



Karjaan URA 5'+ 0",  07.09.2021


1. Syvälahti Heikki      12,0 / 14

2. Hellen Bo             11,5

3. Söderberg Stefan      10,5

4. Högberg Toivo          9,5

5. Fredriksson Kjell      5,5

6. Badawien Bassel        4,0

7. Pakkala Juha           2,0

8. Kejonen Leevi          1,0



Karjaan URA 5'+ 0",  31.08.2021

Tournament I

1. Hellen Bo              9,0 / 10

2. Wikman Jimmy           8,5

3. Syvälahti Heikki       8,0

4. Söderberg Stefan       7,0

5. Ståhlberg Rabbe        6,5

6. Högberg Toivo          6,0

7. Fredriksson Kjell      3,5    4,75   0,5

7. Söderberg Roger        3,5    4,75   0,5

9. Pakkala Juha           1,5    1,50   0,5

9. Badawien Bassel        1,5    1,50   0,5

11. Kejonen Leevi         0,0

Tournament II

1. Hellen Bo              4,0 / 5

2. Ståhlberg Rabbe        3,5    7,25

3. Syvälahti Heikki       3,5    5,75

4. Wikman Jimmy           2,5

5. Högberg Toivo          1,5

6. Badawien Bassel        0,0



Karjaan URA 3'+ 2",  24.08.2021


1. Syvälahti Heikki       8,0 / 8  !

2. Vehanen Pekka          6,5

3. Badawien Bassel        5,0    11,50   1

3. Fredriksson Kjell      5,0    11,50   1

3. Bergman Christer       5,0    11,50   1

6. Lindholm Max           3,0

7. Kejonen Leevi          2,0

8. Karttunen Jukka        1,0

9. Pakkala Juha           0,5



Karjaan URA 3'+ 2",  17.08.2021

Tournament I

1. Wikman Jimmy          10,0 / 11

2. Syvälahti Heikki       9,5

3. Ståhlberg Rabbe        7,5

4. Ekberg Leif            7,0    29,25

5. Högberg Toivo          7,0    27,00

6. Bergman Christer       5,0    21,50

7. Röyks Petter           5,0    19,25

8. Badawien Bassel        4,5

9. Söderberg Roger        3,5

10. Vehanen Pekka         3,0

11. Kejonen Leevi         2,5

12. Pakkala Juha          1,5

Tournament II

1. Wikman Jimmy           4,5 / 5

2. Syvälahti Heikki       4,0

3. Ståhlberg Rabbe        3,5

4. Ekberg Leif            2,0

5. Högberg Toivo          1,0

6. Badawien Bassel        0,0



Karjaan URA 3'+ 2",  10.08.2021


1. Järnström Henrik      16,0 / 18

2. Ståhlberg Rabbe       14,5

3. Söderberg Stefan      14,0

4. Ekberg Leif           13,5

5. Wikman Jimmy          13,0   (15 peliä)

6. Högberg Toivo         12,5

7. Röyks Petter          12,0

8. Saarinen Elias        11,0

9. Salminen Jari         10,0

10. Söderberg Roger       9,0    58,50

11. Vehanen Pekka         9,0    47,50

12. Fredriksson Kjell     9,0    46,00

13. Bergman Christer      8,5

14. Badawien Bassel       4,5

15. Karttunen Matti       3,5

16. Lindholm Max          3,0    15,50

17. Pakkala Juha          3,0     8,50   1

18. Karttunen Jukka       3,0     8,50   0

19. Kejonen Leevi         2,0



Karjaan URA 3'+ 2",  03.08.2021


1. Sandholm Klas         17,5 / 18

2. Högberg Toivo         14,5

3. Wikman Jimmy          13,5

4. Söderberg Stefan      13,0

5. Pakkala Juha           8,5   48,75

6. Salminen Jari          8,5   35,75

7. Söderberg Roger        7,0

8. Karttunen Matti        3,5

9. Kejonen Leevi          2,5

10. Karttunen Jukka       1,5



Karjaan URA 3'+ 2",  27.07.2021


1. Wikman Jimmy          17,0 / 18

2. Söderberg Stefan      15,0

3. Ståhlberg Rabbe       14,0

4. Högberg Toivo         11,0

4. Ekberg Leif           11,0

6. Fredriksson Kjell      8,5

7. Karttunen Jukka        4,5

8. Kejonen Leevi          3,5   15,75

9. Lindholm Max           3,5   10,25

10. Pakkala Juha          2,0



Karjaan URA 3'+ 2",  20.07.2021


1. Wikman Jimmy          12,5 / 14

2. Järnström Henrik      11,0

3. Söderberg Stefan       9,5

4. Högberg Toivo          9,0

5. Saarinen Elias         6,0

6. Söderberg Roger        5,0

7. Mertens Teuvo          2,0

8. Pakkala Juha           1,0



Karjaan URA 3'+ 2",  13.07.2021


1. Sandholm Klas         11,0 / 12

2. Järnström Henrik       9,0   46,50

3. Wikman Jimmy           9,0   43,00

4. Ståhlberg Rabbe        8,0   35,00

5. Söderberg Stefan       8,0   34,50

6. Högberg Toivo          7,5

7. Öberg Peter            7,0

8. Ekberg Leif            6,0

9. Söderberg Roger        4,5

10. Pakkala Juha          3,5

11. Karttunen Jukka       2,5

12. Karttunen Matti       1,0    1,00

12. Lindholm Max          1,0    1,00

            


Karjaan URA 3'+ 2",  06.07.2021


1. Ståhlberg Rabbe       14,0 / 18  105,25

2. Järnström Henrik      14,0       103,00

3. Högberg Toivo         12,5

4. Söderberg Stefan      11,5

5. Saarinen Elias        10,0   71,50

6. Ekberg Leif           10,0   62,50

7. Öberg Peter            8,0

8. Fredriksson Kjell      7,0

9. Mertens Teuvo          2,0

10. Pakkala Juha          1,0


Karjaan URA 3'+ 2",  29.06.2021

Tournament I

1. Ståhlberg Rabbe        6,0 / 6 !

2. Högberg Toivo          5,0

3. Saarinen Elias         4,0

4. Järnström Henrik       3,0

5. Pakkala Juha           2,0

6. Lindholm Max           1,0

7. Karttunen Jukka        0,0


Karjaan URA 3'+ 2",  29.06.2021

Tournament II

1. Ståhlberg Rabbe        2,0 / 3

1. Högberg Toivo          2,0

1. Saarinen Elias         2,0

4. Pakkala Juha           0,0



Karjaan URA 3'+ 2",  22.06.2021


1. Järnström Henrik      15,0 / 16

2. Högberg Toivo         14,0

3. Söderberg Stefan      11,0

4. Saarinen Elias         9,0

5. Lindholm Max           7,0

5. Fredriksson Kjell      7,0

7. Mertens Teuvo          5,0

8. Karttunen Jukka        2,0

8. Pakkala Juha           2,0



Karjaan URA 3'+ 2",  15.06.2021


1. Högberg Toivo         13,5 / 14

2. Söderberg Stefan      12,5

3. Järnström Henrik       9,0

4. Ahokas Eero            8,5

5. Pakkala Juha           4,5

6. Mertens Teuvo          3,0

7. Rusanen Veikko         2,5

7. Karttunen Jukka        2,5



Karjaan URA 3'+ 2",  08.06.2021


1. Sandholm Klas         15,0 / 16

2. Järnström Henrik      13,0

3. Söderberg Stefan      10,0

4. Högberg Toivo          9,0

5. Ahokas Eero            7,0

6. Röyks Petter           6,5

7. Saarinen Elias         6,0

8. Mertens Teuvo          4,0

9. Pakkala Juha           1,5




Karjaan URA 3'+ 2",  01.06.2021


1. Ståhlberg Rabbe       13,0 / 14

2. Järnström Henrik      12,0

3. Högberg Toivo          9,5

4. Mertens Teuvo          7,0

5. Karttunen Matti        6,0

6. Pakkala Juha           3,5

7. Lindholm Max           3,0

8. Karttunen Jukka        2,0



Karjaan URA 5'+ 0",  02.03.2021


1. Wilson Viktor         10,0 / 10

2. Fredriksson Kjell      8,0

3. Lindholm Lars-Börje    6,0

4. Pakkala Juha           4,0

5. Lindholm Max           1,0

5. Karttunen Jukka        1,0



Pelituloksia - Spelresultat 2020


Pelituloksia - Spelresultat 2019


Pelituloksia - Spelresultat 2018


Pelituloksia - Spelresultat 2017

 

 

Get in touch:


16th IBCA Chess Olympiad for the Blind and Visually Impaired 2021

Peliohjelma - Spelprogram:

Welcome to the 16th IBCA Chess Olympiad for the Blind and Visually Impaired 2021


Joukkuekokoonpano: 16. Finland, RtgKa.: 1772


1.  Tonteri Ari                 FIN  503479     2,0 / 9

2.  Holmela Kari             FIN  505528     5,0

3.  Wikman Bengt          FIN  503681      3,0   

4.  Ruohonen Teemu      FIN  506605     3,5    


     *     *     *     *     *


Joukkue-SM 2020 - 2021


KarjURA1 nousee 1-divariin!

KarjURA1 stiger till 1-div.!


SSL, 2-divisioona:

Lohko 1


1. kierros la 12.9.2020
LoimSK     – LautSSK 2     2½ - 2½
EtVaS 4    – I-HSK          ½ - 4½


2. kierros su 13.9.2020
EtVaS 4    – SalSK 2       2½ - 2½
I-HSK      – KäpSK 2       4  - 1


1. kierros la 11.10.2020

KarjUra    – KäpSK 2       3½ - 1½

Timo Syvälahti  - Pekka Pietinen   ½ - ½

Ivo Nurk        - Janne Nurmela    1 - 0

Heikki Syvälahti- Antti Salmela    ½ - ½

Sergei Titovets - Jaakko Santala   1 - 0

Jimmy Wikman    - Eero Patola      ½ - ½


3. kierros la 17.10.2020
LoimSK     – KarjUra       1  - 4

Tapio Salo      - Timo Syvälahti   ½ - ½

Janne Kaseva    - Ivo Nurk         0 - 1

Kaj Erlund      - Heikki Syvälahti 0 - 1

Marko Koivumäki - Jimmy Wikman     ½ - ½

Jarkko Hellström- Bo Hellen        0 - 1


SalSK 2    – I-HSK         2½ - 2½
KäpSK 2    – LauttSSK 2    2½ - 2½


2. kierros la 18.10.2020

LauttSSK 2 – KarjUra       0  - 5

Ismo Suihko     - Iivo Nurk        0 - 1

Tero Henttonen  - Heikki Syvälahti 0 - 1

Jannw Kauppinen - Sergei Titovets  0 - 1

Kari Valli      - Jimmy Wikman     0 - 1

WO              - Bengt Wikman     0 - 1


4. kierros la 14.11.2020
SalSK 2    – KäpSK 2        3 - 2
LoimSK     – EtVaS 4        4 - 1

su 15.11.2020

I-HSK      – LauttSSK 2     4 - 1


5. kierros la 09.01.2021
LauttSSK 2 – SalSK 2        ½ - 4½
EtVaS 4    – KarjUra        1 - 4

Taneli Lallukka - Timo Syvälahti   0 - 1

Janne Rajakari  - Klas Sandholm    ½ - ½

Dmitry Vyskubov - Iivo Nurk        ½ - ½

Henri Nordlundi - Heikki Syvälahti 0 - 1

Sakari Mikkola  - Sergei Titovets  0 - 1


6. kierros la 13.02.2021

LauttSSK 2 – EtVaS 4       2 - 3

KarjUra    – I-HSK         4 - 1

Timo Syvälahti  - Per Ertbjerg     ½ - ½

Klas Sandholm   - Tuomo Pasanen    1 - 0

Iivo Nurk       - Harri Hytönen    ½ - ½

Heikki Syvälahti- Stefan Kyburz    1 - 0

Sergei Titovets - Erkki Sarsa      1 - 0

 

21.08.2021

KäpSK 2    – EtVaS 4     3,5 - 1,5

I-HSK      – LoimSK


11.09.2021

KäpSK 2    – LoimSK      2   - 3

KarjUra    – SalSK 2     3,5 - 1,5

Timo Syvälahti   - Kimmo Närhi     ½ - ½

Iivo Nurk        - Juho Pelto      ½ - ½

Sergei Titovets  - Erkki Haanila   1 - 0

Bo Hellen        - Aleksi Virtanen 1 - 0

Stefan Söderberg - Tomi Tocklin    ½ - ½


16.10.2021

SalSK 2    – LoimSK


KarjUra      6    6  0  0   12    24.0
--------------------------------------

I-HSK        5    3  1  1    7    16.0

SalSK 2      5    2  2  1    6    14.0

LoimSK       4    2  1  1    5    10.5

KäpSK 2      6    1  1  4    3    12.5

--------------------------------------

EtVaS 4      6    1  1  4    3     9.5

LauttSSK 2   6    0  2  4    2     8.5
KarjURA nousee - stiger



SSL, 3-divisioona:

Lohko 4


la 12.09.2020
SalSK 3    – KirkSK        5 - 0  WO

     

la 14.11.2020
KarjURA 2  - Sk Ninja 2    3½ - 1½

Jimmy Wikman    - Heini Rinne        ½ - ½

Bo Hellen       - Niko Papula        1 - 0

Stefan Söderberg- Kauko Kelo         1 - 0

Viktor Wilson   - KirsiSäynäjäkangas 1 - 0

Bengt Wikman    - WO                 1 - 0


la 09.01.2021
KarjUra 2  – SalSK 3       4½ - ½

Jimmy Wikman    - Timo Vierjoki      ½ - ½

Bo Hellen       - Jari Mäkelä        1 - 0

Stefan Söderberg- Vladimir Enkel     1 - 0

Jari Salminen   - Rauno Rask         1 - 0

Mauno Vesanen   - WO                 1 - 0


la 11.09.2021

SalSK 3    – ÅmSK          2½ - 2½

Riekkinen Keijo - Jönsson Patrick 0  - 1
Vierjoki Timo   - Nyman Leif      1  - 0
Mäkelä Jari     - Röyks Petter    ½  - ½
Annala Esa      - Ekström Håkan   ½  - ½
Torvi Markku    - Kaskinen Tommy  ½  - ½


16.10.2021

ÅmSK       – KirkSK        2 - 3

Jönsson Patrick  - Grönroos Matti   0 - 1

Nyman Leif       - Ahokas Eero      ½ - ½

Pökelmann Thomas - Bergman Christer ½ - ½

Röyks Petter     - Rusanen Veikko   ½ - ½

Ekström Håkan    - Karppinen Reino  ½ - ½


SalSK 3    – Sk Ninja 2    5 - 0  wo


30.10.2021

KirkSK     – KarjUra 2    1½ - 3½

Grönroos Matti   - Wikman Jimmy    0 - 1

Ahokas Eero      - Wilson Victor   ½ - ½

Bergman Christer - Salminen Jari   1 - 0

Rusanen Veikko   - Saarinen Elias  0 - 1

Karppinen Reino  - Badawieh Bassel 0 - 1


ÅmSK       - SK Ninja 2      5 - 0  wo      

20.11.2021

ÅmSK       – KarjUra 2

SK Ninja 2 - KirkSK


KarjUra2   3  3 0 0   6  11.5

-----------------------------

SalSK3     4  2 1 1   5  13.0

ÅmSK       3  1 1 1   3   9.5

KirkSK     3  1 0 2   2   4.5

SK Ninja2  3  0 0 3   0   1.5


*  *  *  *  *  *